Windows

Windows je operační systém vytvořený společností Microsoft. Byl poprvé představen v roce 1985 jako grafické rozhraní pro MS-DOS. Od té doby se stal jedním z nejpopulárnějších operačních systémů na světě a je používán na počítačích, tabletech a dalších zařízeních.

Windows má řadu vlastností, které ho činí atraktivním pro uživatele. Mezi tyto vlastnosti patří snadné použití, široká škála aplikací a služeb a možnost integrace s jinými produkty společnosti Microsoft, jako je Office.

Windows
Windows

Operační systém Windows existuje v mnoha různých edicích, které se liší funkcemi a cenou. Tyto edice jsou navrženy tak, aby vyhovovaly různým potřebám a požadavkům uživatelů, od jednoduchých a levných verzí pro domácí použití až po robustní a výkonné edice pro podniky.

Mezi nejběžnější edice Windows patří Home, která je určena pro domácí uživatele a nabízí základní funkce.

Pro malé a střední podniky je určena verze Pro, vycházející z edice Home. Nabízí více funkcí jako je BitLocker, Hyper-V a Windows Sandbox, které zvyšují produktivitu a zlepšují bezpečnost a zároveň nabízí větší kontrolu nad systémem. Jednou z důležitých funkcí pro podniky je také možnost připojení se k doméně.

Enterprise je speciální edice Windows určená pouze pro organizace s velkým počtem uživatelů. Je dostupná pouze jako multilicence. Edice Enterprise se typicky využívá ve středních a velkých společnostech. Tato edice vychází z verze Pro a navíc poskytuje další funkce, které pomáhají se správou a ochranou dat.

Momentálně jsou na trhu dvě verze Windows a to Windows 10 a Windows 11.

Windows 10 byl na trh uveden 29. července 2015. Spojuje v sobě vlastnosti Windows 7 a Windows 8 a je momentálně nejpoužívanější verzí Windows se 70% uživatelů. Přinesl hlavně lepší stabilitu a rychlost, přepracované uživatelské rozhraní a lepší podporu pro dotykové zařízení. 

Windows 11 je nástupce Windows 10 a jeho první vydání bylo 5. října 2021. Je dostupný zdarma jako update z Windows 10 a to za splnění podmínek jako je alespoň 4GB RAM, 64 GB místa na disku, podporu funkce Secure Boot a TPM 2.0 a relativně nový 64bitový procesor (minimálně Intel Coffee Lake, tj. alespoň 8. generace nebo alespoň AMD Zen+). Nyní je verze 11 používána okolo 15% uživatelů Windows.

Windows
Windows

Rozdíly mezi verzemi 10 a 11 jsou hlavně nové uživatelské rozhraní a design, podpora DirectX 12 Ultimate, vylepšená funkce ploch, lepší rozložení aplikací na více monitorech, menší balíčky aktualizací a nativní instalace aplikací z Androidu.

V závěru lze říci, že Windows je významným operačním systémem, který se stal standardem pro mnoho uživatelů po celém světě. Jeho široké možnosti a snadné použití z něj činí atraktivní volbu pro široké spektrum uživatelů, od domácích uživatelů po podniky.

Scenario s.r.o.