Jak správně vybrat notebook

Potřebuji notebook?

Popřemýšlejte nad tím, zda pro vaše potřeby nebude lepší např. tablet nebo klasický stolní počítač. Stolní počítač nabízí lepší pohodlí při práci, často vyšší výkon a lze jej pohodlně vylepšovat snadnou výměnou součástek. Existují také tzv. počítače „All-in-One“ („vše v jednom“), což je kompletní počítačová sestava vestavěná v monitoru. Šetří místo, energii a nemusíte se trápit s kabely. Dalším zajímavým typem stolních počítačů jsou tzv. pracovní stanice, které se více hodí, jak již název napovídá, pro pracovní nasazení. Nabízí širokou škálu konektivity, vysoký výkon, technické uzpůsobení pro provoz ve zhoršených podmínkách.

Výběr notebooku hlavně pro firemní použití vyžaduje pečlivé zvážení několika klíčových faktorů, aby byl zajištěn správný výběr a uspokojeny vaše potřeby. Tyto faktory jsou:

1. Jak často jej budete přenášet - mobilita, velikost

Pokud budete notebook používat často na cestách, měl by být lehký a kompaktní, aby bylo pohodlné ho nosit. Dále by měl mít dostatečnou výdrž baterie, abyste mohli pracovat bez přístupu k elektrické síti.

Nejprodávanější notebooky jsou modely s 15,6” úhlopříčkou, které jsou ideální, pokud s notebookem cestujete málo, protože nabízí velkou obrazovku, vyšší pohodlí při práci a plnohodnotnou klávesnici včetně numerického bloku. Existuje mnoho výkonnostních variant, ze kterých si vybere opravdu každý.

Ideálním kompromisem mezi pohodlím, výkonem a rozměry jsou 14” notebooky, které nejsou příliš velké ani těžké pro cestování a nabízí dostatek výkonu. Pro časté cestování jsou stvořené 13,3″ notebooky, které jsou obvykle lehčí a tenčí, nabídnou také výborný poměr výkonu a výdrže na baterii.

Na trhu jsou dostupné i velké notebooky, obvykle 17″, které jsou vhodné jen na výjimečné přenášení, zato disponují vyšším výkonem a velkou obrazovku pro pohodlnou práci.

Na druhé straně nabídky stojí velmi malé notebooky 11-12,5”, které obvykle nabízí výkon dostačující pouze pro základní činnosti, jsou však velice skladné a lehké, a tak je můžete nosit s sebou prakticky neustále. Výjimkou mohou být malé 12“ pracovní ultrabooky, které často dosahují stejného výkonu jako jejich větší sourozenci.

2. Výkon:

Výkon notebooku je důležitý, aby mohl zvládat náročné úkoly, jako je práce s velkými daty, video konference nebo běh náročných aplikací. Proto by měl být vybaven dostatečným výkonným procesorem (doporučujeme min. Intel i5, AMD ryzen 5), dostatečnou velikostí operační paměti (RAM), min. 8GB a dostatečným množstvím úložného prostoru (SSD nebo HDD), dnes je min. standardem velikost 256GB u SSD disků a 1TB u HDD, které jsou prioritně určeny pro data.

3. Bezpečnost:

Ochrana firemních dat je pro firmy kritická. Notebook by měl být vybaven funkcemi, jako je šifrování disku (měl by mít čip TPM ve standardu 2.0), čtečka otisků prstů nebo heslem chráněný BIOS, aby bylo zajištěno bezpečné uchování firemních informací. 

* Například ve chvíli, kdy Vám bude notebook odcizen, můžete být v klidu a nemusí Vás trápit zneužití uložených dat, bez hesla se k nim nikdo nedostane.

4. Správa a podpora:

Některá firemní prostředí vyžadují centrální správu a podporu pro své notebooky. Proto byste měli zvážit, zda budete potřebovat možnost této správy prostřednictvím software nebo služby podpory od výrobce. Poté by ve vašem notebooku neměla chybět např. technologie Intel vPro.

5. Porty a rozhraní:

Zvažte, zda budete potřebovat specifické porty, jako je například port pro dokovací stanici, dnes již často v podobě USB-C portu nebo přístup k síti přes Ethernet (RJ45), který na dnešních noteboocích už často chybí. Také prověřte, zda vybraný notebook má dostatečný počet požadovaných USB konektorů.

6. Značka a záruka:

Zvažte značku notebooku a její záruční podmínky. Zvažte, zda má spolehlivý a dostupný servis v případě potřeby opravy. Doporučuji vybírat notebooky značek Lenovo, Dell, HP, Acer, Asus.

Jak vybrat notebook

7. Cena:

Zvažte své náklady a hledejte notebook, který splňuje všechny požadavky a vyhovuje vašemu rozpočtu. Zároveň nezapomeňte na možnosti budoucího rozšíření nebo upgradu, abyste mohli využívat notebook po delší dobu.

Toto jsou hlavní faktory, které byste měli brát v úvahu při výběru notebooku pro firemní použití. Při výběru byste se měli řídit vašimi konkrétními potřebami a zvažovat, které funkce jsou pro vás a vaši práci klíčové.

Vybraní výrobci notebooků:

Scenario s.r.o.