Jak správně vybrat záložní zdroj UPS je čas na Lion baterie?

Záložní zdroje UPS - úvod

Výběr správného záložního zdroje UPS (Uninterruptible Power Supply) pro vaši infrastrukturu, jako jsou servery, storage a síťové prvky, může být klíčový pro její stabilitu a spolehlivost.

Jak správně vybrat záložní zdroje UPS

Proč vlastně UPS potřebujeme - 9 problémů, které nám UPS řeší

Z tohoto pohledu můžeme tedy UPS dělit do tří kategorií

  • Off-line UPS / PC, multimédia
  • Line interactive UPS / Servery, datové sítě
  • On-line UPS / Kritické aplikace, budovy, datová centra, průmysl, zdravotnictví

 

Z pohledu funkčnosti infrastruktury je tedy důležité vybírat On-line UPS, které jsou primárně určeny pro datová centra, kritické servery a všude, kde chcete mít 100% garanci kvalitního zdroje elektrické energie. Úspora na technologiích UPS v řádů tisíců korun může generovat problémy klidně i ve vyšších stovkách tisíc korun, které mohou vzniknout s nesprávně funkčním datovým centrem, případně poškozením prvků datového centra jako jsou servery, storage, switche, routery a firewally.

 

Zde je několik faktorů, které byste měli zvážit při výběru UPS:

Jak správně vybrat záložní zdroje UPS

Výkon:

Položka počet ks jednotková spotřeba reálná jednotovké spotřeba Celkem spotřeba
Server 2 800 W 400 W 800 W
Storage 1 1000 W 500 W 500 W
Aktivní prvky 6 200 W 100 W 600 W
IP ústředna 1 200 W 100 W 100 W
NAS 2 300 W 200 W 400 W
Celkem 2.400 W

Při celkové spotřebě 2.400 W potřebujeme v závislosti na velikosti účiníku vybrat správný výkon UPS. Pokud bude účiník 0,8, musí být výkon 3 000 VA, při účiníku 0,9  2666 W a při účiníku 1 je výkon 2.400 VA. Proto jsou relativně často poptávány UPS s 3 000 VA.

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru UPS je výkon, tedy kolik energie je potřeba pro provoz vašeho serveru, storage a síťových prvků infrastruktury. Tento výkon se obvykle vyjadřuje ve Watech (W). Tato hodnota je tzv. činný výkon, tedy výkon spotřebovaný zařízením. Alternativně se uvádí ve VA (tzv. Voltampérech), což je tzv. zdánlivý výkon. Poměr W k VA se nazývá účiník a vyjadřuje účinnost, která je obvykle od 80% do 100%. Maximum účiníku je tedy 1 = 100% tj. všechna energie VA na vstupu (“příkonu”) bude bez ztráty i na výstupu W. Pokud nevíte, kolik energie váš server potřebuje, můžete se podívat na jeho specifikace, které jsou obvykle uvedeny v dokumentaci nebo na webových stránkách výrobce. Zde je nutné upozornit, že pokud má například serverový zdroj příkon 1100 W, tak se jedná o maximální příkon, který použije při maximálním osazení těch nejvýkonnějších CPU, GPU, HDD atd. Reálně mohou být spotřeby cca poloviční. Proto je ideální si buďto spotřebu změřit měřákem nebo ji odečíst z BIOSU či z nějaké aplikace.

Následně si vyberete vhodnou UPS dle W nebo VA (které tedy bude menší nebo maximálně stejné jako W).

Jak správně vybrat záložní zdroje UPS

Jak dlouho bude UPS napájet servery - autonomie:

Důležitým faktorem je také autonomie UPS, tedy jak dlouho dokáže UPS udržet server v provozu v případě výpadku napájení. Tato hodnota se obvykle vyjadřuje v minutách nebo hodinách a závisí na výkonu UPS a kapacitě baterie. Zvažte, kolik času budete potřebovat na zálohování dat a na zajištění bezpečného vypnutí serveru v případě výpadku napájení.

Pokračování příkladu viz. výše, tedy s výkonem 2 400W a příkonem v závislosti na účiníku od 2 400 VA až po 3 000 VA, bude například v APC EATON vyhovovat více UPS, které se ovšem budou lišit délkou napájení, kterou jsou schopny nahradit standardní dodávky energie.

9PX 3000i RT2U s bateriemi 6 x 12 V / 9 Ah na plný výkon 3 000 VA bude schopna fungovat 3 minuty.

9PX 3000i RT2U Li-Ion na plný výkon 3 000 VA bude schopna fungovat 10,5 minuty.

Délky výdrže napájení se primárně odvíjí od kapacity baterie, která je v UPS, případně se dá k UPS připojit, a tím zvýšit délku autonomie. Například baterií 9PXEBM72RT2U, která obsahuje 12 modulů 12V / 9 Ah, může prodloužit napájecí dobu až na trojnásobek napájecí doby poskytnuté samotnou UPS 9PX 3000i RT2. Tudíž se můžeme dostat na 9 minut celkové výdrže, a to je již dost času na obnovu napájení, a to ať již z generátoru, nahozením jističe nebo vše systémy korektně vypnou.

Kalkulačku výdrže můžete najít u výrobce UPS CyberPower zde  u  APC UPS zde, u EATON

Jak správně vybrat záložní zdroje UPS

Typ zátěže:

Dalším aspektem při výběru UPS je typ zátěže, tedy jaký typ serveru nebo serverového systému budete napájet. Většina moderních UPS je navržena pro použití se serverovými zdroji s aktivním PFC (Power Factor Correction) a jsou kompatibilní s různými typy serverů a zařízení.

Management a monitorování:

Jak správně vybrat záložní zdroje UPS

Zvažte také, jaký typ managementu a monitorování UPS chcete používat. Mnoho moderních UPS poskytuje možnosti managementu a monitorování pomocí webových rozhraní, aplikací nebo speciálního software. Tyto nástroje mohou být užitečné pro sledování stavu UPS a informování správce systému o stavu napájení.

Pro využití monitorování se používají přídavné karty do UPS, které se přes síťové rozhraní připojí do sítě a mohou interaktivně monitorovat stav UPS a spolupracovat se systémy managementu datového centra. Někteří výrobci nabízejí UPS, které mají karty již v ceně UPS  nebo je možno kartu doplnit dodatečně. u EATONU NETWORK-M2

Kvalita:

Nepodceňujte také kvalitu a spolehlivost UPS. Zvažte známé značky a výrobce, kteří mají dobrou pověst a recenze od ostatních uživatelů. Investice do kvalitní UPS může ušetřit mnoho času a peněz v budoucnosti, protože bude spolehlivě chránit váš serverový systém a data. Délka záruky, případně možnosti jejího rozšíření včetně například on-site zásahů nebo NBD vám mohou napovědět, kterou značku si vybrat. Na českém trhu jsou zastoupeny značky APC (Schneider Electric), EATON, CyberPower, Legrand a Vertiv. Je tedy z čeho vybírat.

 

 

Jak správně vybrat záložní zdroje UPS

Výběr správného záložního zdroje UPS pro servery může být složitější, protože existuje mnoho dalších faktorů, které by měly být zohledněny při výběru UPS:

Vstupní napětí:

Jak správně vybrat záložní zdroje UPS

Zvažte také vstupní napětí, tedy jaký typ napájení máte k dispozici. Většina moderních UPS pracuje s vstupním napětím 230 V, ale může existovat mnoho regionálních rozdílů, které platí hlavně pro projekty realizované v zahraničí.

Výstupní napětí:

Důležité je rovněž výstupní napětí UPS. Obvykle jsou k dispozici 120 V nebo 230 V řešení v závislosti na regionálních specifikacích. Také je důležité zmínit typ a počet výstupních zásuvek.  Nejčastěji narazíte na tzv. IEC zásuvky, tj. nejedná se o klasický tříkolík a tzv. počítačovou zásuvku. Proto si zkontrolujte počet takových zásuvek na dané UPS a také maximální napájecí proud pro danou zásuvku. Obvyklý maximální proud je buď 10A nebo 16A a nejčastěji jsou v kombinaci například 8 x IEC/10A + 2 x IEC/16A

Jak správně vybrat záložní zdroje UPS

Doba nabíjení:

Zvažte také dobu nabíjení UPS. Toto může být důležité, pokud chcete rychle obnovit kapacitu baterie po výpadku napájení. Dobíjení je výrazně ovlivněno celkovým příkonem do UPS a jejím odběrem.

Fyzické rozměry:

Jak správně vybrat záložní zdroje UPS

Důležité je rovněž výstupní napětí UPS. Obvykle jsou k dispozici 120 V nebo 230 V řešení v závislosti na regionálních specifikacích. Také je důležité zmínit typ a počet výstupních zásuvek.  Nejčastěji narazíte na tzv. IEC zásuvky, tj. nejedná se o klasický tříkolík a tzv. počítačovou zásuvku. Proto si zkontrolujte počet takových zásuvek na dané UPS a také maximální napájecí proud pro danou zásuvku. Obvyklý maximální proud je buď 10A nebo 16A a nejčastěji jsou v kombinaci například 8 x IEC/10A + 2 x IEC/16A

Cenová dostupnost:

Důležitým aspektem je také cenová dostupnost. Investice do UPS může být poměrně vysoká, ale cena se může lišit v závislosti na výkonu, autonomii, funkcích a dalších faktorech.

Garance a servis:

Při výběru té správné UPSky je třeba pomýšlet také na garanci a servis. Zkontrolujte, zda výrobce nabízí garanci na UPS a zda má k dispozici servis a technickou podporu v případě poruchy. Závěrem můžeme říci, že správný výběr UPS záložního zdroje pro servery zahrnuje zvážení mnoha faktorů jako je výkon, autonomie, typ zátěže, management a monitorování, kvalita, vstupní a výstupní napětí, doba nabíjení, fyzické rozměry, cenová dostupnost, garance a servis. Je důležité provést důkladný průzkum trhu a zvolit UPS, která bude nejlépe odpovídat vašim potřebám a specifikacím vašeho serverového systému.  Výběr UPS Vám mohou pomoci zjednodušit i samotní výrobci za pomocí průvodce. U CyberPower UPS jej najde zde, u APC UPS zde, u EATON UPS  zde. Nyní již víte o tom, jak správně vybrat záložní zdroj UPS úplně všechno, takže můžete v klidu vybírat na našich webových stránkách, kde naleznete jak  cenově nejvýhodnější, tak nejkvalitnější řešení předních výrobců UPS.
Scenario s.r.o.