Výběr a upgrade serverů

Scenario Váš partner v oblasti serverů

Servery a upgrade serveru

Infrastruktura IT zahrnuje pojmy jako jsou servery, storage, sítě.

Servery a upgrade serveru

Tyto klíčové prvky pro fungování celého IT řešíme vždy na míru zákazníkovi, jeho potřebám a možnostem. Můžeme nabídnou dodávku na klíč včetně instalace, servisu a školení. Realizujeme také jen dodávky HW komponent jako jsou servery, storage SAN, NAS a síťové prvky. Doporučíme a dodáme také licence serverových operačních systémů Microsoft Server, aplikačních serverů Microsoft SQL, virtualizačních aplikací VmWare a dalších.

Nejčastěji zákazníci řeší servery nebo upgrade stávajících serverů.

Zákazníkům nabízíme servery různých značek, které můžeme pomyslně rozdělit na tzv. A brandy jakou jsou DELL, LENOVO, HPE a na B brandy ASUS a SUPERMICRO. Zákazníci preferující značkový servis garantovaný výrobcem zařízení, přesněji organizovaná a garantovaný zastoupením výrobce v ČR, se orientují především na servery DELL, LENOVO nebo HPE. U těchto značek můžete získat velmi dobrou hodnotu za peníze investované do serverů a je zajištěn široká a dobře fungující servisní síť partnerů v ČR. Značky DELL a HPE jsou jasným leadrem trhu například data od IDC viz, kdy obě společnosti celosvětově prodají 30% všech serverů. Díky dlouhodobému partnerství se společností DELL je pro nás a naše zákazníky tato značka jasným favoritem. Široké produktové portfolio, výborný zákaznický support a velmi zajímavá hodnota za dané peníze. Rádi pro Vás servery DELL nakonfigurujeme a naceníme. V případě, že zákazník hlavní důraz na poměr cena výkon serveru jsou pro Vás určeny servery ASUS a Supermicro. Tyto servery mají v ČR zajištěný servisní support s pomocí nezávislých servisních partnerů a mohou mít záruku až 5 let na místě u zákazníka. Velkou výhodou serverů ASUS a Supermicro je, že jsou robustně postavené a mají minimální poruchovost. Produktové portfolio je poměrně široké a zahrnuje i speciální servery, grafické servery, či high performance servery za bezkonkurenční cenu.
Servery a upgrade serveru

Cenový benchmark serverů březen 2022

Servery a upgrade serveru

Někteří zákazníci nelpí na značce a hledají co nejlepší poměr HW výkonu za své peníze. V našem posledním cenovém benchmarku, který jsme takto připravili pro zákazníka, byly servery ASUS o cca 22%, Supermicro o cca 18% levnější než DELL, HPE a LENOVO (pořadí podle ceny :-)). Toto srovnání není reprezentativní pro všechny servery a bylo uskutečněno v březnu 2022. Jednalo se o následující konfigurací poptanou zákazníkem: 1-2U šasi 2xCPU 16core, 96GB RAM, 6x 960GB NVMe disky v RAIDU, 1x10GB LAN. Nebylo omezení na výrobce CPU, ale relevantní CPU mají výkon cca 20.000 bodů v www.cpubenchmark.net.

Upgrade serveru

Pokud jsou servery navrhnuty s dostatečnými možnostmi pro rozšíření, je často výhodné servery upgradovat. Pokud je server ještě v běžném prodeji (obvykle 1-2 roky po pořízení), jsou ceny za upgrade pamětí, disků a CPU v rozumné korelaci s běžnými OEM komponentami. Pokud jsou upgrady tedy požadované serverové komponenty dostupné již jen formou náhradních dílů, jsou značkové náhradní díly násobkem původních cen. Zákazníkům umíme nabídnout i OEM komponent třeba paměti Kingston, které jsou podstatně levnější. Zároveň ovšem doplněná OEM paměť obvykle není pod zárukou výrobce daného serveru.

Servery a upgrade serveru

Hlavní podněty pro výměnu nebo nákup serverů

Servery a upgrade serveru

Důležitým podnětem pro zákazníka je záruka. Když se servery blíží 5-ti letům, tak jsou většinou již bez záruky výrobce a prodloužení záruky buď již nejde dokoupit, nebo je extrémně nevýhodně vzhledem k hodnotě HW. Samozřejmě i zde je statistika neúprosná a s rostoucími léty se snižuje spolehlivost, ventilátorů, zdrojů, disků,

Dalším podnětem je přechod na nové operační systémy, aplikační SW atd., toto jde často v ruku v ruce s ukončením nebo chystaným ukončením podpory serverových operačních systému od Microsoftu.

Následují nové projekty, které vznikají u našich zákazníků. Může se jednat o nové výrobní, logistické, SW technologie nebo rovnou o přechod na Průmysl 4.0. Nejsou výjimkou i servery pro BI.

Jakou formou poptávají zákazníci servery

Nejčastějším případem je kvalifikovaný odhad IT technika, který vychází se stávajícího vytížení serverů z pohledu paměti, CPU a disků. Tento odhad je aplikován na nyní dostupné serverové technologie. Takže například zadání je typicky následujícího obsahu výška serveru 2U, 1xCPU 16core (možnost rozšíření), 128 GB RAM, 4xTB, 10GB LAN atd. V případě, že má zákazník extrémně pozitivní nebo také negativní zkušenost s nějakou značkou výrobce, tak jej doplní například o značku tj. DELL atd.

Často jsou požadavky na server definovany minimální a optimální požadavky z pohledu provozované aplikace nebo více aplikací. Zde je pak dodána specifikace nebo dokonce někteří výrobci SW jako je SAP poskytují nástroje pro sizing serveru. Někdy je nutné začlenit servery do složitější infrastruktury, kde se využívají SW daného výrobce. Častější je tento požadavek u veřejných zakázek.

Poslední a nejsložitější variantou jsou situace, kdy se musí nahradit více serverů, případně není jasné, které komponenta nebo komponenty brzdí provoz stávajícího serveru. Zde používáme nástroj Live Optics od společnosti DELL. SW pro sizing serverů a optimalizaci serverů se nainstaluje na servery. Po dobu ca 14-30ti dnů monitoruje stávající servery a následně ze zjištěných dat (výkonnostních indexů), lze doporučit správnou konfiguraci.

Servery a upgrade serveru
Servery a upgrade serveru

Kompletní vybavení serverovny a racku

Servery a upgrade serveru

Doporučíme, navrhneme co všechno a jak správně zařídit vybavení serverovny a racku.

Switche CISCO, HPE pro propojení i serverů nebo infrastruktury. Pro levnější řešení využíváme značku TP-Link a Zyxel.

Storage NAS od Synology nebo QNAP jsou sázkou na jistotu.

Nabídneme Vám provtřídní záložní zdroje EATON a APC (Electric Schneider) společně s přídavnými, náhradními bateriemi, SNMP kartami. Pro cenově orientované zákazníky máme v nabídce značku CyberPower.

Standardně dodáváme racky různých velikostí značky TRITON, případně originální racky od značkových výrobců.

Kabeláž, PDU a dle potřeby a vyžádání zákazníka.

Scenario s.r.o.