Servery

Servery

Servery nabízejí opravdu široké možnosti využití, a to jak ve velkých organizacích, tak i v menších firmách, státních institucích a v neposlední řadě také v domácnostech. Rádi byste věděli, jak se servery liší od klasických počítačů, které všichni dobře známe, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak vybrat ten správný? Pak jste na správné adrese!

Co je server?

Jako server je označován takový počítač, který poskytuje určité služby dalším zařízením. Tyto počítače jsou obvykle výkonnější než stolní PC. Programová výbava serverů bývá přizpůsobena dle cíleného využití. Servery bývají umístěny buďto volně nebo ve speciální místnosti, která je označována jako serverovna (se zabezpečovacím zařízením,, klimatizací, UPS apod.). Pro úsporu místa se servery často zakládají do speciálních skříní, tzv. racků. 

Server poskytuje své služby klientům (narozdíl od odlišných modelů jako peer to peer či friend to friend). Tyto služby mohou být nabízeny budto v rámci jednoho počítače (lokálně) nebo celé skupině počítačů prostřednictvím počítačové sítě. Jako lokální službu si můžeme představit kupříkladu obsluhu připojené tiskárny, správu automatických aktualizací atd. Mezi služby, které server poskytuje v lokální síti (LAN), můžeme zařadit například sdílení disků, tiskáren nebo třeba schopnost autentizovat klienta. V případě větších sítí (internet apod.) servery uchovávají webové stránky a poskytují rovněž další služby (e-mail, DNS a jiné). 

Podle toho, zda může server sloužit i uživatelům nebo je vyhrazen pouze k poskytování služeb, rozlišujeme servery na:

  • dedikované – tyto servery fungují bez přímého přístupu běžných uživatelů a jsou vyhrazeny pouze pro speciální účely
  • nededikované – takovéto servery slouží uživatelům zároveň jako obyčejné PC

Serverový hardware

Jak už jsme si řekli, servery jsou vlastně takové nadupanější počítače. To znamená, že se skládají prakticky ze stejných komponent jako PC, které máte doma nebo v kanceláři. Obvykle však bývají tyto součásti mnohem výkonnější. Základním kamenem každého takového zařízení je bezpochyby procesor, který plní v případě serveru zásadní výpočetní funkce a měl by tudíž být opravdu rychlý a výkonný. Servery často mívají pro zvýšení svého výkonu více než jeden procesor. Další velmi významnou součástí je tzv. paměť RAM, což je druh polovodičové paměti (s přímým přístupem), kam se ukládají a odkud se čtou data spuštěných programů. Stejně jako v případě počítačů, i v případě serverů je nutné ukládat a zálohovat všechna důležitá data. K tomu slouží úložné disky (starší HDD, novější SSD apod.). K základním komponentům serveru patří samozřejmě také grafická, síťová a zvuková karta. Všechny tyto serverové komponenty propojuje základní deska. Ta jim rovněž rozděluje elektrické napájení, které základní desce poskytuje zdroj. V neposlední řadě nesmíme zapomenout také na chlazení, které zajišťuje odvod přebytečného tepla od jednotlivých součástek serveru, tak aby se nepřehříval.

Scenario s.r.o.