Jak vybrat antivirus

Hledáte-li ten pravý antivir, který ochrání váš počítač nebo telefon, jste na správném místě

Co je Antivir?

Než vybereme ten nejlepší Antivirový program pro Váš počítač, pojďme si nejdřív říci, co to vlastně ten Antivir je. Antivirový program má za cíl chránit počítač vůči škodlivým virům a podezřelým aktivitam všeho druhu. Ve své databázi má uložené dosud známé viry a hledá souvislosti s takovými viry ve vašem počítači. Antivir detekuje podezřelé činnosti ve vašem PC a v případě ohrožení vás informuje nebo pozastaví činnost daného programu.

Úspěšnost antiviru závisí na jeho konkrétních schopnostech. Neustále panují diskuze, zda-li je antivirový program skutečně třeba a jestli není jeho používaní kontra produktivní. V některých případech dochází ke zpomalení počítače a zhoršení stability. Nepoužíváním antiviru se však zvyšuje riziko ztráty či poškození důležitých dat. Jestliže například pracujete s cennými hesly nebo daty, pak i přes nevýhody antiviru v podobě možného zpomalení má smysl si jej nainstalovat.

Jak vybrat nejlepší Antivir?

Používáte doma zámky? Při výběru z bankomatu si zakrýváte ruce? Zamykáte auto? Hlídáte si své osobní věci? Předpokládám, že to děláme všichni.

Od doby, co existuje internet, lidé více a více osobních záležitostí řeší online. Ve vašem e-mailu jsou důležité informace o vaší osobě, přihlašujete se na internetové bankovnictví, uchováváte v prohlížečích hesla pro jednodušší přihlašování. Váš počítač, váš e-mail, váš prohlížeč je doslova přeplněný informacemi o vás. Tyto informace znamenají v informačním věku zlato…dokonce více, než zlato, je to zlato kombinované s ropou a celé zabalené do platiny.

Teď otázka na tělo, jak moc chráníte své soukromí online? Pokud jste jako většina internetových uživatelů máte nějaký antivir ve verzi zdarma. V době, kdy hackeři cílí i na naši malou zemi, kdy viry jsou stále sofistikovanější a chovají se jako uživatelé a kdy e-maily od vašich známých a příbuzných mohou nést viry, již tato ochrana není dostačující.

Co od Antiviru očekávat?

Jenomže jak vybrat ten správný antivirus, který vás bezezbytku ochrání a který zároveň nebude zatěžovat váš počítač?

Sestavili jsme seznam požadavků, které důkladně zkoumáme v našem srovnání a která vám pomohou vybrat si ten správný antivir pro vaše potřeby.

Ochrana

Tohle je naprosto zásadní parametr na který byste se měli zaměřit. Váš budoucí antivir by měl být schopen vykrýt všechny známe typy virů, které mohou ohrozit váš počítač, zejména pak MalWare, SpyWare, AdWare a samozřejmě (v dnešní době velmi diskutovaný) RansomWare, neboli vyděračský vir.

Pokud využíváte e-mail pro vaši soukromou korespondenci, určitě by měl být antivir schopen ochránit příchozí nebezpečné zprávy.

Pokud nakupujete online je naprosto zásadní, abyste byli chráněni při přihlašování do vašeho internetového bankovnictví.

Typy virů

1) Adware

Adware je software znepříjemňující práci na počítači nějakou reklamní aplikací. Některé jsou méně agresivní, jiné více. To, co mají společného, je to, že ve svém počítači neustále nacházíte reklamy. Může jít o vyskakovací okna, bannery či reklamní domovské stránky ve vašem prohlížeči.

Oproti spyware, kdy se program dostává do PC utajeně, se adware zpravidla instaluje až po vašem souhlasu. Například instalujete nějaký program zdarma a společně s ním nevědomky nainstalujete i aplikaci, která takové reklamy bude spouštět. Pozor si dávejte na zaškrtnutá políčka při instalaci, kde daný souhlas udáváte. Dobrý antivir vám takové programy vyhledá a zneškodní.

2) Malware

Pokud narazíte na malware, máte co do činění s programem, jehož účelem poškození nebo vniknutí do počítačového systému. Název vznikl složením dvou anglických slov “malicius” a “software”, což ve volném překladu znamená něco jako “zlomyslný software”.

S malwarem se člověk může setkat v podobě trojského koně, rootkitu nebo třeba backdoor metody. Takové počítačové viry se do počítače dostávají v utajení a zpravidla potřebuje ke své činnosti určitou aktivitu uživatele (např. otevření souboru či kliknutí na odkaz). K účinné obraně vůči většině malwaru jste schopni předejít kvalitním antivirovým programem.

3) Phishing

Phishing je podvodná technika, jejímž cílem je získání citlivých údajů jako třeba hesel, PIN kódů či údajů k platební kartě. Těchto cílů dosahuje útočník nejčastěji díky emailové komunikaci, kde se vydává za velkou důvěryhodnou společnost (banka, poskytovatel internetu, platební systém,…).

Phinshingové emaily mohou na první pohled působit důvěryhodně, ale zpravidla je můžete poznat podle několik indikátorů (neznámý adresát, odkazy z emailu nevedou na oficiální web nebo se v textu objevují gramatické chyby). Jde o nebezpečnou aktivitu, díky které můžete přijít o peníze. Některé antivirové programy vás proti takovým útokům chrání.

4) Ransomware

Dostanete-li se do styku s ransomwarem, pak máte co dočinění s velmi škodlivým programem, jehož posláním je vydírat vás o peníze. Autoři viru pomocí ransomwaru napadnou váš počítač a zpravidla zašifrují vaše data, abyste k nim neměli přístup. Následně vás žádají o peníze výměnou za odstranění viru a navrácení dat. Někdy tak skutečně udělají a data dostanete zpět.

Tato nečistá technika byla dříve populární hlavně v Rusku, ale v průběhu let se rozšířila do celého světa. Mezi nejznámější ransomwary, patří WinLock, GoldenEye či CryptoLocker. Ransomware se šíří zpravidla jako trojský kůň nebo červ a účinnou možností, jak takovému útoku předejít, je mít na svém počítači nainstalovaný antivirový program.

5) Spyware

Spyware je program, jenž získává citlivé údaje pomocí internetové sítě bez vědomí jeho uživatele. Autoři takových programů se někdy brání tím, že se odesílají jen data o navštívených stránkách či nainstalovaných programech za účelem zjištění zájmů kvůli správnému zacílení reklamy. Často se šíří i jako součást shareware, který v sobě skrývá adware.

Typickým příznakem nakaženého zařízení je neřízené vyskakování reklam nebo jeho zpomalení. Mezi typy spyware patří adware, browser helper object, hijacker, dialers, keyloggers a jiné.

Firewall

“Firewall je pomyslnou zdí mezi počítačem a internetem. Zpravidla je součástí antivirových programů nebo je součástí operačního systému. Je ochranou pro váš počítač proti hackerům a umožňuje vám lepší kontrolu nad odchozími a příchozími daty. Jednoduše se pak můžete rozhodnout, kterému programu umožníte přístup k internetu a kterému nikoli.”

Když se například spouští program bez vašeho vědomí, firewall vás upozorní a zeptá se, zda-li tak skutečně chcete udělat. Pro méně pokročilé uživatele je to nezbytnost k bezpečnému chodu PC a pokročilým uživatelům pomůže mít lepší kontrolu nad svým počítačem. Jestliže jste připojení k internetu, firewall rozhodně má smysl mít aktivovaný.

Uživatelská přívětivost

Pokud se proklikáte celým rozhraním antiviru a nakonec nenaleznete, co očekáváte je to samozřejmě špatně. Váš antivir musí být srozumitelný, logicky postavený a jednoduchý na ovládání. Dbejte i pozornost na možnosti odinstalace, stává se, že antiviry za sebou rády zanechávají data ve vašem počítači, které později mohou způsobovat problémy. Vždy si zkontrolujte jakým způsobem lze antivir odinstalovat.

V dnešní době používáme čím dál, tím víc elektroniky, jako jsou počítače, telefony, tablety, chytré hodinky a dokonce chytré domácnosti. Váš antivir by měl být schopný ochránit všechna vaše zařízení. Některé antiviry na trhu dokonce umí všechna zařízení ochránit v rámci jedné licence a jedné ceny.

Zátěž na počítač

Antivir ve vašem počítači je váš pomocník, který má sloužit a pomáhat. S tím je spojená i zátěž počítače, která by měla být co nejmenší. Co možná nejmenší zátěž na procesor, na paměť RAM a pokud používáte SSD disky, pak by i prostor, který antivir zabírá, měl být minimální.

Podpora

Žijeme v České republice a pokud váš antivir nebo dokonce počítač má problém je naprosto zásadní abychom se dopsali a dovolali na technickou podporu antiviru a mohli náš problém ihned řešit. Osobně preferuji livechat a telefon před emailem a ticketovacím systémem.

Shrnutí

Chtějte od svého antiviru více, chtějte ochranu všech vašich zařízení před viry a hackery, chtějte podporu v češtině a chtějte antivir, který běží tiše na pozadí vašeho počítače aniž byste to pocítili na rychlosti systému.

Potřebuji placený antivir nebo mi stačí antivir zadarmo?

Zde přichází otázka, zda-li jste ochotní za antivir platit či nikoli. Pojďme si nyní objasnit, jaký rozdíl je mezi placeným antivirem a free antivirem. Free antivir většinou zvládne detekovat, že máte v počítači vir. Kromě drobných funkcí navíc je to zpravidla vše, co s free antivirem obdržíte. Placený antivir má v sobě komplex bezpečnostních funkcí, jejichž součásti je zmiňovaná detekce virů. Ať už jde o funkci vyčištění a zrychlení PC, správu hesel, ochrana proti spamu, zabránění krádeži vaší identity nebo jiné pokročilé funkce, jenž přispívají celkovému zabezpečení počítače.

Antivirus pro mobil

Při vybírání antiviru pro mobil musíte mít na paměti fakt, že telefony často nemají tak velkou paměť RAM a výkon jako vaše stolní PC/MAC či laptop. Proto u výběru Antiviru pro mobil je nejdůležitější vlatností antivirového programu jeho „rychlost“ nebo spíše „nízká zátěž pro výpočetní výkon“.

Nejlepší antivir pro Android

Mobilní telefony jsou obecně méně náchylné na viry, než například počítače ale samozřejmě s inovacemi v moderních technologiích se i hackeři začínají poohlížet po skulinkách v operačním systému Android.
Vlastníci iPhonu mohou být prozatím v klidu i když existují viry, jako třeba ransomware, který dokáže napadnout i iOS.

Pokud chcete pořídit antivirus pro mobilní telefon Android nebo iPhone – volte antiviry, které vám v rámci jedné licence pro váš počítač ochrání i mobilní telefon. Z námi recenzovaných antivirů doporučujeme například BitDefender Mobile Security, který v rámci jedné licence zabezpečí i váš mobilní telefon.

Rodičovská kontrola je šikovná funkce, která vám dává možnost kontrolovat činnost svých dětí na internetu. Umožňuje vám například zakázat konkrétní weby či stránky s určitou tématikou (pornografie, warez, hry,…) nebo můžete nastavit časový limit, jak dlouho mohou děti tyto stránky využívat. Nabízí řadu funkcí, které se v průběhu času vylepšují a obohacují.

Ačkoli najdete rodičovskou kontrolu přímo ve Windows od verze 7, pokud chcete pokročilejší funkce můžete povolat na pomoc antivir, který tuto funkci podporuje. Nástrahy internetu jsou nyní obrovské a pokud chcete vaše dítě alespoň do nějakého věku uchránit těmto vlivům, pak rodičovská kontrola je nepostradatelným pomocníkem.

Námi doporučené antiviry

Scenario s.r.o.